Korona virus je postala najveća opasnost sadašnjice. Zbog nje se uvodi vanredno stanje, zatvaraju škole, vrtići, fakulteti. Zbog nje je vojska na ulicama, a ona je postala opasni nevidljivi neprijatelj. Šta nas čeka sutra to niko ne zna. Da li se uopšte stanovništvo može zaštititi od ovog novog opakog virusa?
Treba dezinfikovati obucu i redovno prati ruke
Stručnjaci savetuju da ljudi stariji od 65 godina ne izlaze na ulice. Da se redovno peru ruke i dezinfikuju prostorije. A šta je sa odećom koju nosimo kad izlazimo, da li je i ona zaražena?
Naučno je dokazano da virusa korone nema u vazduhu već da se vrti oko tvrdih površina poput kvaki, prozora, stolova, namirnica, telefona pa čak i papirnog novca, jer on ide iz ruke u ruku. Zato je najbolje plaćati karticom i koristiti tokom izlaska maske( kojih nema) i rukavice. Maske i rukavice su za jednokratnu upotrebu. Takođe, ne rukujte se i kada ste napolju držite odstojanje u odnosu na druge ljude oko vas.
Klice korona virusa se zadržavaju na odeći i telu. Opasno je deliti odeću sa drugima kao i peškire i posteljinu jer su oni idealno tlo za nastanjivanje bakterija. Ako sumljate da ste bili blizu osobe koja ima korona virus onda odmah preuzmite mere predostrožnosti. One podrazumevaju češće pranje peškira, posteljine, krpa i odeće.
Ne perite odeću u mašini na temperaturi od 30 stepeni jer tako nećete ubiti klice. Naša temperatura tela je 37 stepeni i idealna je za razvoj klica to je razlog zašto odeću treba prati na većoj temperaturi. Neke komade odeće perite na 60 stepeni jer tu temperaturu većina virusa ne može da preživi. Peškire, posteljinu, veš i krpe perite obavezno na 90 stepeni. Najbolje je koristiti praškove za pranje ili omekšivače koji u sebi sadrže izbeljivače.
Što se tiče cipela prebrišite ih ( koristeći rukavice) dezinfekcionim sredstvima ili alkoholom rastvorenim u vodi sve u zavisnosti od materijala. Tepihe i nameštaj prvo očistite deterdžentom i vodom, a zatim dezinfekcionim sredstvom.