Ukoliko se brinete za Vaše zdravlje i želite da Vaše kosti budu još čvršće i zdravije onda je potrebno da stalno unosite određene vitamine i minerale. Za kalcijum i vitamin D znate da su dobri za zdravlje kostiju. Međutim, oni nisu dovoljni. Postoje još neki vitamini i minerali čijim konstantnim unosom ćete pojačati gustinu svojih kostiju i učiniti ih otpornijim i zdravijim.
1. Vitamin K
Od nekoliko vrsta vitamina K vitamin K2 je najvažniji za zdravlje kostiju. Dokazano je da poboljšava gustinu kostiju kod pacijenata sa osteoporozom. Vitamin K2 aktivira osteokalcin, protein potrepan da bi se kalcijum isporučio do kostiju. Ova vrsta vitamina K takođe smanjuje upale u telu što je korisno za kosti jer upala povećava proizvodnju osteoklasta. Osteoklasti su ćelije koje razgrađuju kosti i ne pomažu u pokušajima da se poveća gustina kostiju. Vitamin K2 se nalazi u žumancu, siru, kiselom kupusu i u fermentisanoj soji zvanoj nato. Vitamin K1 koji se nalazi u listovima zelene salate se takođe može pretvoriti u vitamin K2 pomoću zdravih bakterija u crevima.
2. Vitamini grube B
Vitamin B telu obezbeđuje određenu energiju i živost jer usled nedostatka ovih vitamina telo se oseća umorno i usporeno. Međutim, vitamini iz grupe B su neophodni i za zdrave kosti. Vitamini B6 i B12 , folat i riboflavin zajedno sprečavaju sakupljanje nivoa homocisteina u Vašem telu. Homocistein pokreće razgrađivanje kostiju i ometa vezivanje kolagena, a kolagen je glavna komponenta proteina u kostima. Da bi nivo homocisteina bio pod kontrolom telu je potrebno adekvatno snabdevanje vitamina grupe B ( jer ovi vitamini vezuju homocistein za metabolizam i čine ga bezopasnim).
3. Vitamin C
Vitamin C je po svemu sudeći najbitniji vitamin. Pored toga što jača imuni sistem, bori se protiv slobodnih radikala i čini kožu zdravom i blistavom. Takođe pomaže našim kostima da ostanu zdrave. Vitamin C je važan za kosti jer je kofaktor kolagena. Vitamin C takođe stimuliše osteoblaste, ćelije za izgradnju kostiju, i smanjuje upale koje podstiču osteoklaste.
4. Magnezijum
Magnezijum je makro mineral koji aktivira više od 300 enzima koji su uključeni u proizvodnju glavnog energetskog enzima, ATP. Pored toga magnezijum utiče pozitivno na strukturu kostiju i pretvara vitamin D u njegov aktivni oblik. Takođe reguliše lučenje kalcitonina, hormona koji održava nivo kalcijuma u krvotoku. Kada ste pod stresom Vaše telo koristi više magnezijuma. To znači da je apsolutno neophodno da unosite dovoljno magnezijuma. Ovog minerala ima u koštunjavom voću i semenkama (semenke bundeve), ribi, kuvanom spanaću, kakau…
5. Cink
Cink je mineral koji se često u obliku pastila pije protiv bolova u grlu. Veoma je važan i za zdrave kosti. Cink stimuliše sintezu kolagena i stvaranje i mineralizaciju kostiju. Takođe smanjuje resorpciju kostiju, što je proces koji se dešava kada osteoklasti razgrade kost. Cinka ima najviše u semenkama konoplje i bundeve.
6. Silicijum
Silicijum je mineral u tragovima koji je telu potreban za zdrave kosti. Silicijum je poput vitamina C, povećava proizvodnju kolagena koji je bitan za zdrave kosti. Takođe, pomaže kalcijumu da se uvlači u kosti i sprečava ga da se nakuplja u mekim tkivima. Da biste bili sigurni da dobijate dovoljno silicijuma jedite krompir i krastavac sa koricom i takođe puno zrno žitarica. Možete piti i čaj od komorače ili koprive.
7. Bor
Kao i silicijum i bor je mineral u tragovima i organizmu je potrebno svega 3 do 5 miligrama dnevno. Bor pretvara estrogen u njegov aktivni oblik,17-beta-estradiol, koji povećava sposobnost kostiju da apsorbuju magnezijum. Takođe je neophodan i za reakcije u bubrezima jer vitamin D pretvara u njegov aktivni oblik. Korisnost bora nije ograničena samo na aktiviranje estrogena i vitamina D. Eksperiment koji je sproveo USDA je otkrio da je bor smanjio izlučivanje kalcijuma kod žena u postmenopauzi za 44%.Očigledno je da je ovaj mali mineral izuzetno moćan. Najviše ga ima u suvom voću, orašastim plodovima i avokadu.