Najlepše sobne biljke postoje da bi ulepšale i oplemenile Vaš dom. Svako od nas ima bar jednu biljku u svom domu koja je tu već godinama i potpuno se uklopila u ambijent tako da se na prvi pogled i ne primećuje. Trebalo bi birati prave, odnosno, najlepše sobne biljke koje su i lepe i korisne jer poboljšavaju kvalitet vazduha u Vašem domu. Istraživanja su pokazala da neko cveće svojim lišćem i korenjem upija zagađeni vazduh oko sebe i deluje bukvalno kao prečišćivač vazduha. Ovakve biljke vredi imati u svom domu.
Predani ljiljan (Spathiphyllum)
Prepoznaje se po prelepom belom cvetu koji podseća na zastavicu koja je simbol predaje u ratu. Pupoljci ovog cveća apsorbuju benzen i ugljen monoksid iz vazduha oko sebe. Može da naraste i do visine oko 40 santimetara. Ne treba joj direktna sunčeva svetlost, ali zahteva redovno zalivanje.
Engleski bršljen (Hedera helix)
Prema poslednjim istraživanjima Engleski bršljen je fantastičan za uzgoj u zatvorenom prostoru. Filtrira vazduh i čisti ga, pogotovo upija neprijatne mirise koje mogu da ostave fekalije kućnih ljubimaca kao i neka sredstva za čišćenje u domaćinstvu. Ipak treba ga držati van domašaja kućnih ljubimaca jer može biti otrovan ako se proguta.
Gerber Daisy (Gerbera jamesonii)
Svetli i šareni cvetovi ovog gerbera takođe upijaju zagađivače vazduha kao što su trihloretilen i benzen. Treba mu dosta direktne sunčeve svetlosti i zato je najbolje da stoji na dobro osvetljenom mestu u stanu i da se redovno zaliva.
Najlepše sobne biljke- zmija (Sansevieria trifasciata)
Ovoj takozvanoj zmiji, zbog dugačkih i pravih listova, ne treba direktna sunčeva svetlost niti često zalivanje da bi preživela. Otporna je i može da naraste i do 30 santimetara visine. Oslobađa kiseonik noću za razliku od većine biljaka koje to čine danju. Zato je možete držati i u spavaćoj sobi, a kažu da pomaže da bolje spavate.
Moljac orhideja (Phalaenopsis Blume)
Ovo cveće egzotičnog izgleda je jednostavno uzgajati. Ne traži direktnu sunčevu svetlost, a zemlja se treba dobro osušiti između dva zalivanja. To znači da je ne morate često zalivati. Dolaze u dve standardne veličine. Jedna sorta ima visinu ispod 30,5 santimetara, dok druga vrsta ima visinu od 45 do 61 santimetra. Cvetovi ove orhideje traju najviše četiri meseca i odgovaraju im slabo osvetljeni prostori u stanu.
Zlatni Pothos (Epipremnum aureum)
Poznata i po nazivu Đavolji bršljen, ova snažna puzavica može preživeti u izuzetno tamnim prostorijama. Izgleda lepo kao viseća biljka, oplemenjuje i čisti vazduh u Vašem domu.
Pauk biljka- Najlepše sobne biljke (Chlorophytum comosum)
Može izdržati nedeljama bez vode jer koren deluje kao cevi i skladišti hranjive materije. Ipak ako primetite da vrhovi listova postaju braonkasti obavezno je zalijte. Čisti vazduh i voli poluosvetljene prostorije.
ZZ Najlepše sobne biljke
Odgovara joj različito osvetljenje i može dugo bez vode. Jarki, debeli listovi čuvaju vodu.Previše zalivanja ih može uništiti. Brišite listove redovno od prašine da bi ovo cveće bilo zdravo. Takođe pročišćava vazduh.
Sukulenti, čuvarkuće(Echeveria)
Sukulenti se danas često koriste za ukrašavanje stanova. Ima ih više vrsta i uglavnom vole osvetljene prostore, a nije im potrebno mnogo vode. Sukulenti su veoma raznovrsni sa lepim bojama, oblicima i veličinama. Tako da uvek možete pronaći neki cvet čuvarkuće koji Vam najviše odgovara.