Pred vama su najlepši dvorci Velsa koji se često naziva i zemljom dvoraca i to sa dobrim razlogom. Nekada je u Velsu bilo oko 600 zamkova, od kojih su mnogi sada postali ruševine, ali ima i onih koji su u dobrom stanju i koji se mogu posetiti, a neki od njih su čak i otvoreni za noćenje.
Istoričari stalno traže odgovor na pitanje zašto Vels ima toliko zamkova. Jedan od mogućih razloga je i taj da je Vels oko 350 godina bio u stalnom sukobu sa Englezima. Drugo ima povoljan geografski položaj i uopše povoljan reljef. Zemlja obiluje planinama i dolinama koje su pogodne za građenje zamkova i što je veoma važno dobro je snabdevena vodom iz reka i mora.
Nije slučajno što su mnogi normanski zamkovi izgrađeni na mestima nekadašnjih velških tvrđava koje su i same bile iz rimskog pa čak i tvrđave iz gvozdenog i bronzanog doba. One su prirodno veoma povoljne strateške tačke sa kojih se savršeno kontroliše okolno područje.
Idvojili smo za vas nekoliko zamkova iz Velsa koje vredi posetiti barem jednom u životu. Pogledajte koji su to po našem izboru najlepši dvorci Velsa
1.Najlepši dvorci Velsa – Cardigan dvorac
Cardigan dvorac je građevima koja potiče iz 11 veka i koja se nalazi na reci Teifi. Otvoren je za posete, a takođe se može rezervisati i noćenje u njemu uz koju ide i tradicionalna velška večera u restoranu koji je ugrađen direktno u zidove zamka. Dvorac se nalazi u zapadnom Velsu sada mirnom području, ali nekada je ovaj dvorac bio na prvoj liniji borbi između Velšana i Normana.
Lord Rhys je 1176 godine u čast završetka zamka ovde prvi put obeležio proslavu velške kulture, odnosno prvi godišnji nacionalni Eisteddfod ( festival poezije i muzike) koji se održava i dan danas.
2.Caernarfon zamak
Zamak Caernarfon datira iz 13 veka i podignut je na mestu nekadašnjeg rimskog utvrđenja. Nalazi se na reci Seiont, takođe spoljni zid koji okružuje grad još uvek postoji. Dvorac sadrži nekoliko kula i muzej kraljevskih strelaca Velsa.
Ovde je rođen sin kralja Edvarda i takođe je ovde dobio titulu princa od Velsa. 1969 godine je u ovom dvorcu održana investitura kralja Čarlsa.
3.Cardiff – Najlepši dvorci Velsa
Zamak Cardiff je danas jedna od najposećenijih turističkih atrakcija u Velsu. Originalna građevina je bila zamak na umetnom brdu koji su sagradili normanski osvajači u 11 veku na temeljima rimske tvrđave iz 3 veka. Tokom vremena je pripadao različitim vlasnicima uglavnom plemićima. Tokom drugog svetskog rata u njemu je izgrađeno zračno sklonište koje je moglo da primi oko 1800 ljudi. Danas je zamak pod upravom grada Cardiffa, u njemu se nalazi muzej, a služi i kao mesto za održavanje muzičkih koncerata i festivala.
4.Raglan dvorac
William ap Thomas, je najpre bio sin male velške porodice, ali je uz pomoć politike profitirao i to od prednosti lokalnih kancelarija koje je imao. Ženio se bogatim naslednicama, a 1432 godine je kupio dvorac Raglan, a onda započeo njegovu izgradnju. Posle njegove smrti je njegov sin, William Herbert, izgradio Južnu kapiju i Veliku kulu poznatu kao Veliki toranj ili Žuta kula Gwent. Dvorac je okružen parkom, vodenim vrtovima, terasama. Takođe posetioci mogu da vide veliko stepenište, skrivene sobe, rezbarije u drvetu i prelep pogled na prirodno okruženje. Zamak Raglan nikada nije služio u odbrambene svrhe već je trebao da bude odraz luksuza i prestiža.
5.Bodelwyddan
Najlepši dvorci Velsa se ne mogu zamisliti bez Bodelwyddan zamka koji se nalazi u severnom Velsu iz datira iz 15 veka. Nikada nije služio u odbrambene svrhe. Dvorac koji danas postoji izgrađen je 1830 – tih godina kada je stari dvorac proširen. Danas je pretvoren u hotel u kome možete noćiti i samim tim steći potpuno iskustvo boravka u zamku. Pored prelepog dvorišta možete uživati u spa centru, bogatoj trpezariji i ostalim modernim sadržajima. Interesantno je da je tokom Drugog svetskog rata dvorac imao bolničko krilo, a tokom 80 – tih je bio dom koledž.
6.Najlepši dvorci Velsa – Conwy dvorac
Kada su u pitanju najlepši dvorci Velsa ne može se zaobići ni Conway.Ovo je zamak iz vremena kralja Edvarda I. Datira iz kasnog 13 veka i igrao je važnu ulogu u formiranju grada Conwy. Ima specifičnu srednjevekovnu odbrambenu arhitekturu koja uključuje zidove i masivne okrugle kule. Dvorac je sadržao unutrašnje i spoljne prostorije i ukupno osam kula. U unutrašnjem delu su se nalazile dvorane, a u spoljašnjem kuhinja, štala, zatvor i garnizon.